Juliana Höschlová: Semínko
Výstava Juliany Höschlové Semínko v Galerii města Třince ve výstavním prostoru v KD Trisia.
Kurátorka: Katarína Klusová
Otázky možných scénářů budoucnosti jsou tématem výtvarnice Juliany Höschlové již několik let. Tematizování křehkosti biologických systémů, do kterých člověk intervenuje, jsou příběhy o dramatických zvratech a často prosakujících mocenských zájmech. Není snadné se k tomuto tématu vztahovat, ale člověk, který je s přírodou pevně spjatý, může být v rámci svého intuitivního vnímání situace rozrušen tím, jak odvážně je s modifikací rostlin zacházeno.
Původní myšlenka výstavy Juliany Hoschlové v Galerii města Třince se opírá o otázku genetických bank.
Semínkové banky slouží jak k vědeckým účelům, tak hlavně jako „pojistka“ pro horší zítřky, aby se v případě katastrofy zachovala rostlinná rozmanitost a tím pádem potravinová bezpečnost. V bance se například simuluje klimatické prostředí, zkouší se klíčivost semen. Jedná se tak o velmi cennou a křehkou sbírku. Otázkou je, zda-li tento cenný materiál v depozitáři není již v důsledku rychlých globálních změn pouhou relikvií.
Juliana Höschlová (*1987 Praha) je vizuální umělkyně pohybující se napříč různými médii.
Vzdělání:
Studovala v ateliéru malby u Vladimíra Skrepla na Akademii výtvarných umění v Praze a absolvovala roční stáž na Tchaj-wanu.
Nejvíce se zabývá kresbou, videoartem, performancemi a instalací. V poslední době se vrací ke klasickému médiu malby.
Výstavy:
Zúčastnila se řady samostatných i skupinových výstav jak v České republice, tak i v zahraničí. Jednalo se například o Chale Wote-Ghana, EVA Bangkok-Thajsko, I see videoart festival v Berlíně a v Číně, 5th Odessa Biennale of Contemporary Art na Ukrajině, Akademie Graz v Rakousku, Galerie Adlergasse v Drážďanech nebo VT artsalon na Tchaj-iwanu. Na domácí scéně naposledy vystavovala například v galerii 35m, NoD, Karlin Studios, MeetFactory, Národní Galerii, Sam83, Hraničář nebo Gamu.
V roce 2010 se stala laureátkou ceny NG 333. Během své stáže na Tchaj-wanu realizovala projekt mapující tchajpejskou současnou výtvarnou scénu. V roce 2016 spoluzaložila projekt Návštěva prezentující videoart zaměřený na kritické myšlení. V roce 2019 byla jedním ze zakládajících členů a členek spolku Hyperaktiv na pražské Výtoni. Ten spojuje přátele a příznivce neobvyklých zájmů a dovedností.