Karíma Al-Mukhtarová: Connection Almost Found
...
Odkaz na virtuální prohlídku výstavy >>ZDE<<
Karíma Al-Mukhtarová (1989) studovala v ateliéru Jiřího Kovandy na Fakultě umění a designu v Ústí nad Labem, v ateliéru intermediální konfrontace Jiřího Davida na pražské UPMRUM a na intermédiích u Mileny Dopitové na AVU, kde promovala v roce 2018. Je vítězkou Essel Art Award CEE pro Českou republiku (2013).V minulém roce Karíma Al-Mukhtarová absolvovala několikaměsíční stáž CEAAC ve francouzském Štrasburku, během které vytvořila část prací, které uvidíme na výstavě “Connection almost found” v Galerii města Třince.
Hlavní tematickou linku cyklu staví na pozorování společnosti, která se dělí na čím dál více vymezené názorové tábory. Lidé jsou nuceni zaujmout stanovisko v rámci velmi silných a komplexních témat, jakými jsou například: ekologie, technologie, migrace, feminismus, sucho, hlad, atd.
Postoj každého z nás tvoří jak naše sociální zařazení, tak virtuální bubliny podporované neviditelnými vlivy algoritmů ve vyhledávačích či na sociálních sítích. Na oko lze hrát takřka jakoukoliv roli. Ve virtuálním světě se můžeme stát aktivisty, komunisty, demokraty, bojovníky, zachránci, ekology. Ale během usilovné virtuální sebeprezentace můžeme přehlížet sebereflexi naší reality. Ta může být zcela běžným konzumerismem bez patrných pozitiv vůči společnosti. Počítač, či mobil, se kterým prožíváme valnou většinu naší interakce, na nás nemůže zakřičet, odmlčet se, či s námi rozvázat vztahy.
V mezičase ztrácíme hodnotný živý lidský kontakt a cit o něj pečovat a rozvíjet jej. Ztrácíme pevnost a konzistenci naší osobnosti v realitě, která nekonkuruje našemu virtuálnímu já. Hrozí, že se jednou probudíme s naprostou absencí sebeuvědomění.
Karíma Al-Mukhtarová nabádá k nacházení odpovědí na naše každodenní otázky v přírodě. Její umělecké vyjádření je jedním z možných modelů, jak takový proces realizovat.